چگالی یا تراکم کلمات کلیدی
نوشته شده توسط : nima

چگالی کلمات کلیدی چه اهمیتی در سئو دارد؟


کلمات کلیدی جهت اصلی محتوای شما را تعیین می‌کند، بنابراین استفاده درست و به‌جا از کلمات کلیدی نقش مهمی در مبحث سئو دارد. ممکن است برخی ادعا کنند که نحوه استفاده از کلمات کلیدی، مهارتی است که به مرور زمان و بر اساس تجربه به دست می‌آید. برای مثال اگر شما سایتی برای فروش مبلمان اداری داشته باشید، به تدریج متوجه خواهید شد که کلیدواژه «طبی» یکی از جذاب‌ترین کلمه‌ها برای مشتری‌هاست. چنین دانشی نیازمند شناخت کافی از مخاطب هدف است، در واقع شما در گام اول باید مخاطبتان را بشناسید و بعد بدانید که آن‌ها به دنبال چه هستند؟ پر کردن مطلب با استفاده بی‌رویه از کلمات کلیدی در متن یا تگ‌های متا، از جمله اشتباهات فاحشی است که بسیاری از تازه‌واردها انجام می‌دهند. توضیحات بد و نامطلوب متا (meta description) با کلمات کلیدی نادرست، باعث هدایت و ورود کاربرانی به سایت می‌شود که به دنبال چیز دیگری آمده‌اند اما با یک محتوای کاملا نامرتبط مواجه شده‌اند، این کاربران خیلی زود سایت را ترک می‌کنند، نرخ پرش را به شدت افزایش می‌دهند و آسیب‌های جدی به سایت وارد می‌کنند.

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی چیست؟

زمانی که نسبت استفاده از کلمات یا عبارات کلیدی را در یک متن ارزیابی می‌کنیم، در واقع چگالی کلمات کلیدی keyword density را محاسبه کرده‌ایم. این موضوع اواخر دهه 1990، فاکتور مهمی برای رتبه‌بندی سایت به حساب می‌آمد، اما از زمانی که وبمسترها با کاربردهای اغراق‌آمیز کلمات کلیدی، متن‌های بی‌سروتهی ایجاد کردند که خواندنش سخت و بی‌فایده بود، موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی سایت توجه کمتری به این فاکتور نشان دادند. این پدیده که keyword stuffing نام دارد، باعث افت رتبه سایت خواهد شد. بعد از روی کارآمدن الگوریتم‌های گوگل از جمله مرغ مگس‌خوار، مدیران سایت‌ها متوجه شدند که باید به طور متعادل‌تری از کلمات کلیدی استفاده کنند.
با این حال، برخی متخصصان سئو چگالی کلمات کلیدی را مفید و برخی غیر مفید تلقی می‌کنند. اغلب سئوکارهای سنتی، معتقدند گنجاندن کلمات کلیدی در متن، باعث افزایش رتبه سئو سایت می‌شود اما متخصص‌هایی که با این روش مخالفند، تکنولوژی semantic موتور جستجوی گوگل را برای تشخیص محتوای صفحه کافی می‌دانند. این دسته از متخصصان سئو معتقدند بالا بردن تراکم کلمات کلیدی، باعث جریمه شدن سایت می‌ شود.
تکنیک پرکردن صفحه با کلمات کلیدی معمولا توسط متخصصان سئوی کلاه سیاه توصیه می‌شود اما به یاد داشته باشید که چگالی بیش از حد کلمات کلیدی برآیند مثبتی برای شما به دنبال نخواهد داشت، زیرا هنگامی که کراولرهای موتورهای جستجو سایت را بررسی می‌کنند، الگوریتم‌ها بررسی می‌کنند که آیا کلمات کلیدی به تعداد منطقی استفاده شده‌اند یا نه؟! اگر خزنده‌های موتورهای جستجو این‌طور نتیجه‌گیری کنند که از کلمات کلیدی به شکل غیرطبیعی استفاده شده است، سایت شما دچار افت رتبه می‌شود و حتی ممکن است که سایتتان از فهرست موتورهای جستجو حذف شود. 

 

تراکم کلمات کلیدی

 

چگونه چگالی کلمات یا عبارت کلیدی را محاسبه کنیم؟

عبارت یا کلمات کلیدی در تعداد کاراکترها با هم متفاوتند. متخصصان سئو معتقدند چگالی کلمات کلیدی باید بین یک تا سه درصد از کل محتوای صفحه را در بر بگیرد و اگر این عدد از 3 درصد بیشتر شود، گوگل شما را متخلف شناسایی و اسپم می‌کند.
فرمول محاسبه تراکم کلمات کلیدی به صورت زیر است:
(Nkr / Tkn * 100)
تعداد تکرارهای کلمات کلیدی در متن با Nkr نشان داده شده است و Tkn تعداد کل کلمات به کار رفته در متن است. در واقع تعداد دفعات تکرار شدن کلمه کلیدی در متن، بر تعداد کل کلمات متن تقسیم و در نهایت ضرب در 100 می‌شود. توجه داشته باشید که هنگام محاسبه این عدد باید تگ‌های HTML و دیگر تگ‌های داخل صفحه را ندیده بگیرید، زیرا تگ‌های Embed در متن نمایش داده نمی‌شوند. اما اگر قصد محاسبه تراکم عبارت‌های کلیدی را دارید، این فرمول کمی دچار تغییر می‌شود. به این ترتیب شما باید تعداد کلمات در عبارت کلیدی را در تعداد دفعاتی که کلمات کلیدی تکرار شده‌اند ضرب کنید و عدد به دست آمده را بر تعداد کل کلمات به کار برده شده در متن تقسیم کنید و با ضرب در 100، عدد نهایی را به دست بیاورید.

تراکم کلمات کلیدی در متن باید چگونه باشد؟

کلمات کلیدی باید طوری در متن استفاده شود که موتورهای جستجو را به کشف محتوای اصلی صفحه هدایت کند و در ضمن خواندنش برای کاربران سخت و غیرقابل فهم نباشد. معمولا توصیه می‌شود در هر پاراگراف یک بار از کلمه کلیدی استفاده کنید هرچند که فرمول خاصی در این زمینه وجود ندارد اما تجربه متخصصات وب 24 در سئو، نشان می‌دهد که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بهتر است کلمات کلیدی را در بخش‌های زیر به کار ببرید:
•    متن اصلی
•    تگ H1
•    عنوان صفحه
•    URL سایت
•    تگ Alt تصاویر
•    لینک های داخلی سایت
•    توضیحات متا یا Meta Description
بهترین کار این است که به جای تکرار یک کلمه کلیدی خاص و مشخص، از انواع مختلف کلمات کلیدی، مترادف‌ها و یا عبارت‌های طولانی استفاده کنید. هم‌چنین باید توجه داشته باشید که شما برای موتورهای جستجو مطلب نمی‌نویسید بلکه مطلبتان را برای موتورهای جستجو بهینه و قابل فهم می‌کنید اما در اصل، محتوای شما باید تجربه کاربری مطلوبی برای مخاطب‌ها ایجاد کند، این تجربه کاربری می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود رتبه سایت داشته باشد.

چگالی کلمات کلیدی چگونه محاسبه می شود؟

بسیاری از متخصصات سئو معتقدند که چگالی کلمات کلیدی باید بین ۱ تا ۳ درصد از کل محتوای یک صفحه باشد. اگر تعداد کلمات کلیدی محتوای شما از این مقدار بیش تر شود، گوگل آن صفحه را به عنوان اسپم شناسایی می کند.

برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی یک فرمول وجود دارد که به شکل زیر است:

(Nkr / Tkn * ۱۰۰)

در این فرمول، Nkr تعداد تکرار یک کلمه کلیدی در متن و Tkn، تعداد کل کلمات یک متن است. اگر بخواهیم راحت تر این موضوع را برای شما بیان کنیم، نسخه فارسی این فرمول به شکل زیر خواهد شد.

 

به این ترتیب برای آنکه بتوانید میزان چگالی کلمات کلیدی را به دست آورید، باید تعداد کلمات کلیدی که در متن خود استفاده کرده اید را بر تعداد کل کلمات آن متن تقسیم کنید و عدد به دست آمده را در عدد ۱۰۰ ضرب کنید. نتیجه این معادله، چگالی کلمات کلیدی شما را نشان می دهد.

هنگام محاسبه چگالی کلمات کلیدی، مطمئن شوید که تگ های HTML و دیگر تگ هایی که درون صفحه قرار داده شده اند را نادیده گرفته اید زیرا تگ های Embed شده معمولاً در متن صفحه ظاهر نمی شوند.

 

چگالی عبارت کلیدی چگونه محاسبه می شود؟

شاید برایتان سوال شده است که عبارت کلیدی با کلمه کلیدی چه تفاوتی دارد. کلمه کلیدی در حقیقت، یک واژه است که به عنوان کوئری جستجو استفاده می شود، در حالیکه عبارت کلیدی از دو یا چند کلمه مجزا تشکیل شده است. عبارات کلیدی، معمولاً کلمات کلیدی طولانی (Long-Tail) هستند که کاربران برای جستجو از آنها استفاده می کنند.

برای مثال ممکن است واژه کفش برای یک وب سایتِ خاص، کلمه کلیدی محسوب می شود. در حالیکه کفش ورزشی آبی برای همان سایت یک عبارت کلیدی است. یا مثلاً در سایت نوین، سئو یکی از کلمات کلیدی مهم محسوب می شود، اما سئو و بهینه سازی سایت برای سایت ما، یک عبارت کلیدی محسوب می شود.

شاید تعداد جستجوی یک کلمه کلیدی از تعداد جستجوی یک عبارت کلیدیِ مرتبط بیشتر باشد، اما یک عبارت کلیدی بهتر از یک کلمه کلیدی نیاز کاربر را بیان می کند. آمار نشان می دهد، احتمال خرید و مشتری شدن افرادی که از عبارات کلیدی در جستجوی خود استفاده می کنند، بالاتر است زیرا معمولاً این افراد به دنبال یک محصول خاص می گردند.

 

چگالی یک عبارت کلیدی با فرمول زیر محاسبه می شود:

Nkr *Nwp/ Tkn ) * ۱۰۰)

در فرمول بالا، Nwp نشان دهندۀ تعداد کلماتِ موجود در عبارت است. بنابراین در محتوایی ۴۰۰ کلمه ای دربارۀ بهینه سازی سایت که این عبارت ۴ بار در آن تکرار شده است، چگالی عبارت کلیدی با فرمول (۴*۳/۴۰۰)*۱۰۰ محاسبه می شود که برابر است با ۳ درصد.

 

البته اگر بخواهیم به قواعد ریاضی پایبند باشیم، باید توجه داشته باشیم که مفهوم چگالی کلمات کلیدی به تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی درمتن تکرار می شود، اشاره دارد. بنابراین عبارتی مانند کفش ورزشی آبیباید به عنوان یک کلمه کلیدی حساب شود. بنابراین می توان گفت که از فرمول چگالی کلمات کلیدی می توان برای به دست آوردن چگالی عبارت کلیدی استفاده کرد:

Nkr / Tkn ) * ۱۰۰)

نحوه توزیع کلمات کلیدی

اکنون شما می دانید چگالی کلمات کلیدی چیست و چگونه محاسبه می شود. ما در ابتدای همین مقاله اشاره کردیم که چگالی کلمات کلیدی یک محتوا باید بین ۱ تا ۳ درصد باشد.

خب، در این قسمت یک نکته وجود دارد و آن نحوه توزیع کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی باید به شکلی در طول محتوا توزیع شوند که هم متن تان برای کاربران قابل خواندن باشد و هم موتور جستجو بتواند موضوع متن تان را تشخیص دهد. اگر در دو پاراگراف اول متن خود ۱۰ بار از کلمه کلیدی استفاده کردید، بهتر است بدانید که یک جای کار اشکال دارد.

به شما توصیه می کنیم که برای دریافت بهترین نتیجه، از کلمات کلیدی خود در ۷ قسمت زیر استفاده کنید:

  • عنوان صفحه
  • تگ H۱
  • متن اصلی
  • URL سایت
  • تگ Alt تصاویر موجود در صفحه
  • لینک های داخلی سایت
  • توضیحات متا یا Meta Description

یادتان باشد کلمات کلیدی را تنها برای موتورهای جستجو بهینه سازی نکنید. ارائه تجربه کاربری خوب به مخاطبان در موفقیت سایت شما بسیار موثر است.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم چگالی کلمات کلیدی شاید مانند گذشته مهم باشد، اما هنوز هم فاکتوری موثر در سئو است. با استفاده از فرمول های بالا می توانید چگالی کلمات کلیدی صفحات خود را بهینه سازی کنید. توزیع درست کلمات کلیدی در محتوا علاوه بر چراغ سبز موتورهای جستجو، رضایت کاربران را نیز برایتان به همراه خواهند داشت.

اگر استفاده از فرمول های بالا برایتان دشوار است، نگران نباشید. افزونه هایی مانند Yoast می توانند چگالی کلمات کلیدی صفحات سایت را محاسبه کنند و در صورت استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی به شما اخطار دهند.

:: برچسب‌ها: چگالی یا تراکم کلمات کلیدی چیست ,
:: بازدید از این مطلب : 150
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 آذر 1398 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: