نوشته شده توسط : nima

 

 
به عنوان طراح و توسعه دهنده وب، هر پروژه‌ای دارای اهداف مورد نیاز خود است. اما می‌توان گفت هدفی که در تمامی این پروژه‌ها مشترک است،این است که وب سایت بر روی افراد تأثیرگذار و به یادماندنی باشد.

یک تجربه خوب می‌تواند اغلب اوقات لذت بخش باشد، زیرا تجربه‌ای زیباست که معمولاً به یاد ماندنی می‌باشد. به همین دلیل ما بر این شدیم که یکی از راه‌های ساخت خاطره به یاد ماندنی همراه با ساخت یک تجربه خوب را مرور کنیم. در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه اضافه کردن کمی سرگرمی و در آمیختن آن‌ها با هم، در تولید یک سایت جذاب همراه با امیدواری و موفقیت بیشتر، به ما کمک خواهد کرد. www.ParsCms.com

نظریه سرگرمی

 

Get Adobe Flash player

چندی قبل لینکی را به Volkswagen که اسپانسر پروژه‌ای به نام " نظریه سرگرمی " بود، فرستادم. این وب سایت شبیه به مسابقه عمل می‌کرد، که استفاده کنندگان از آن می‌توانستند مواردی را که در زندگی روزمره با آن مواجه می‌شوند را همراه با مقداری تفریح، تجدید نظر یا طراحی دوباره کنند. هدف این بود که مردم با لذت بردن از این امکان به آسانی از آن استفاده کنند. وقتی که ما تعداد زیادی ویدئو را در وب سایت قرار دادیم، یکی از آن‌ها که اسمش Piano Staircase بود نظر من را به خود جلب کرد. در این ویدئو آزمایشی در پله‌های ایستگاه یک مترو صورت گرفته است. در کنار پله‌ها، پله برقی است. همان‌طور که من مطمئن هستم که شما می‌توانید حدس بزنید، به مراتب بیشتر مردم در رفت و آمد روزانه خود به جای پله‌ها از از پله برقی استفاده می‌کردند.

یک روز عصر در حالی که ایستگاه تعطیل شده بود پله‌ها تبدیل به دکمه‌های بزرگ پیانو شدند و در حالی که مردم پا بر روی هر کدام از آن‌ها می‌گذاشتند از ان‌ها صدا برمی‌خواست. در حالی که روز بعد عابران از دیدن این صحنه در ایستگاه شگفت زده شده بودند، ترجیح می‌دادند که به جای استفاده از پله برقی از این پله‌های پیانویی استفاده نمایند. در حقیقت پس از انجام این کار طبق آمار 66% مردم، بیشتر از پله‌ها به جای پله برقی استفاده کردند که طبق هر استانداردی یک افزایش بی نظیر محسوب می‌شود.

اضافه کردن تفریح به وب سایت‌های ما

وقتی که من این ویدئو را دیدم به اولین چیزی که فکر کردم این بود که، چگونه می‌توانیم از این موضوع در کار حرفه‌ای طراحی صفحات وب استفاده کنیم! و از آن درس بگیریم. با استفاده از سرگرمی برای کاربران می‌توانیم یک تجربه لذت بخش را برایشان ایجاد کنیم و این تجربه زیبا را به عنوان خاطره‌ای که می‌توانند درباره آن با مردم سخن بگویند، پیشنهاد دهیم.

بیایید تفریح را تعریف کنیم

در حقیقت من باید معنی سرگرمی را بهتر توضیح دهم. پیشنهاد نمی‌دهم که شما سایت خود را به سایتی شبیه به سیرک تبدیل کنید، مگر اینکه مشتری شما صاحب یک سیرک باشد. من به صورت ساده پیشنهاد می‌کنم که تغییرات و فرایندهایی که باعث می‌شوند مقداری سرگرمی به اجزا یا واسط کاربری طراحی یک سایت اضافه شوند می‌توانند، مقدار زیادی به لذت بخش تر کردن و به یاد ماندنی‌تر کردن سایت طراحی شده توسط شما، کمک کند.

سرگرمی مانند یک کار احمقانه نیست. شما می‌توانید به تجربه کاربر لایه‌هایی از شوق و لذت را بدون اینکه مشتری را بی تجربه و غیر حرفه‌ای تلقی کنید، بدهید. هنر این است که شما بدانید چه مقدار سرگرمی را در کدام مکان اضافه کنید و به موقع تشخیص دهید که کجا زیاده‌روی کرده‌اید.

بیایید چند مثال از وب سایت‌هایی که با استفاده از سرگرمی، لذت همراه با خاطره، به کاربرانشان هدیه داده‌اند را با هم بررسی کنیم.

ارتقا سطح عادی

وب سایت های سرگم کننده

تعداد زیادی صفحات معمولی در بیشتر وب سایت‌ها وجود دارد. با انتخاب یک صفحه یا یک تجربه معمولی از یک وب سایت (مانند صفحه درباره ما و فرم ارتباط) و ساخت این سرگرمی و به یاد ماندنی کردن آن، وب سایت خود را از این طریق بهبود ببخشید. با در نظر گرفتن یک دلیل قوی‌تر، صفحه درباره ما می‌تواند یک صفحه ثابت در بیشتر وب سایت‌ها باشد. Mutant Labs که یک شرکت طراحی و گسترش صفحات وب می‌باشد، فعالیت خوبی در اضافه کردن حس در سرگرمی‌ها و شخصی کردن و اینکه چگونه اغلب اوقات از یک عمل ملال آور می‌توان یک صفحه پویا و زنده ساخت را آغاز کرده است.

 

fun website

وب سایتی که برای Get satisfication، ساخته شده عمل موفق آمیزی را در تبدیل صفحه معمولی (Case studies )به صفحه‌ای که تجربه‌ای تعاملی را به کاربر منتقل می‌کند را با استفاده از ابزاری به نام Wheel Of Satisfication انجام داد.

 

fun website

نظر شما درباره صفحه «ارتباط با ما» چیست؟ شما تا حالا کدام یک از این سایت‌ها را طراحی کرده‌اید که یکی از این صفحات را نداشته است؟

English Workshop، سازمانی که فرصت‌های یادگیری زبان انگلیسی را برای مردم فراهم می‌آورد، فرم ارتباط با ما را در وب سایت خود را طوری طراحی کرده که شبیه به پنل کنترل یک ماشین به نظر برسد، که باعث می‌شود با تم کارگاهی کل وب سایت کاملاً هم خوانی داشته باشد.

صفحه‌ی «ارتباط با ما»، مجله Smashing نمونه‌ی خوبی از یک صفحه تزیین شده با ویژگی‌های سرگرم کننده می‌باشد. صفحه از بالا تا پایین شامل سرگرمی می‌باشد. با یک صدای خیلی شاد و ساده برای خوش آمد گویی ورود به صفحه (سلام، بفرمایید صحبت کنید) در کنار سوالات و ارائه‌های کارتونی تیم مدیریتی مجله اسمشینگ.

با در نظر گرفتن صفحات یک وب سایت و پیدا کردن راه‌هایی برای اضافه کردن سرگرمی لذت خواهید برد در غیر این صورت یک تجربه معمولی خواهید داشت. در عوض شما می‌توانید یک تصویر منحصر به فرد و به یاد ماندنی برای بازدیدکنندگان وب سایت خود ایجاد کنید.

 

سرگرمی در ناکامی

وب سایت های سرگم کننده

صفحه دیگری که عموماً در بیشتر وب سایت‌ها می‌بینید صفحه خطای 404 می‌باشد. با اضافه کردن چیزهای جدیدی و نشان دادن آن‌ها به صورت شخصی شما می‌توانید ناکامی را در یک موقعیت دیگه ای پخش کنید. شما می‌توانید نمونه‌های خوب و تأثیرگذار در مقاله پیشین از مجله اسمشینگ ببینید. علاوه بر آن پیغام خنده دار و برطرف کننده احساس ناکامی یک صفحه خوب خطای 404، می‌تواند شامل لینک‌های هم باشد، که کاربران معمولاً دوست دارند.

وقتی درست انجام شد و شما می‌توانید این طوری لبخند رو بر لبان کاربران بنشانید و کمک کنید به آن‌ها برای پیدا کردن و راضی شدن از چیزهایی که پیدا کردنشون ارزشمند هست.

 

جستجو برای سرگرمی

در حالی که گوگل بیشتر به خاطر نتایج جستجوهایی که انجام می‌دهد شناخته شده است، اما در حقیقت سرگرمی که معمولاً این شرکت برای ارائه این نتایج جستجو در حین جستجو ارائه می‌دهد، نقش مهمی رو ایفا می‌کند.

اولاً شما شاهد یک ویژگی جالب در سایت گوگل به نام doodles هستید، که روز های خاصی به جای لوگوی اصلی گوگل می‌نشینند این دودل‌ها می‌توانند از گرافیک‌های خیلی معمولی تا تجربیاتی کاملاً تعاملی مثل بازی Pac Man یا tribute to …. باشند.

به این خاطر گوگل در ویژگی‌های سرگرم کننده‌ای که در سایت خود اضافه کرده موثر بوده چون، این ویژگی‌های سرگرم کننده در قسمت‌های دیگری که کاربر در استفاده از وب سایت داشته باشد تداخلی ایجاد نمی‌کند. اگر شما بخواهید، گوگل می‌تواند ویژگی‌های سرگرم کننده در سایت خود قرار بدهد، اما دسترسی به سرویس‌های اصلی مختل نمی‌شود. این کلید اصلی برای اضافه کردن ویژگی‌های سرگرمی به پروژه است. مطمئن باشید که این موضوع به ویژگی‌های عادی یا اهداف اصلی سایت تداخلی ایجاد نمی‌کند.

تبلیغات میان متنی

بیشتر بخوانید: طراحی سایت شرکتی

بیشتر بخوانید: طراحی سایت  فروشگاهی

بیشتر بخوانید: طراحی سایت تهران

زیاده‌روی در استفاده از ویژگی‌های سرگرم کننده

یکی از چالش‌های وب سایت، متوقف کردن سرگرمی‌های اضافی در آن است. مقدار مناسبی از ویژگی سرگرم کننده می‌تواند تجربه خاطره انگیزی برای کاربر داشته باشد. این در حالی ست که زیاده‌روی می‌تواند اثرات عکس داشته باشد و موجب دلزدگی کاربر شود. اما زمان‌هایی هم وجود دارد که زیاده‌روی، کار درستی می‌باشد، هم برای برند و هم برای وب سایت.

وب سایت های سرگم کننده

سایت CaptainDash.com از تصاویر و تعاملات سرگرم کننده در جای جای خود بهره می‌برد که شامل lay out کتاب مانند در "What We Solve" می‌باشد. این تجربه، یکتا و لذت بخش است و وب سایت یک حس تعلق را به کاربر القا می‌کند، اما بعد از چند دقیقه جستجو در وب سایت و کار با آن، درک این موضوع برای من خیلی سخت بود که در کدام قسمت از این کمپانی جدیت وجود داشته است. زیاده‌روی یکی از دام‌هایی است که ممکن وب سایت بر اثر سرگرمی سازی بیش از حد در آن گرفتار شود. وب سایت شما باید به این سوال اساسی کاربر جواب بدهد که کمپانی چه کار می‌کند!؟

 

وب سایت های سرگم کننده

Meomi.com سایت دیگری است که عمده طراحی خود را بر پایه ویژگی‌های سرگرم کننده گذاشته است. طراحی کلی وب سایت با کاراکتر های سرگرم کننده ساخته شده است. وقتی شما بر روی آن‌ها scroll می‌کنید، حرکت می‌کند و پاسخ می‌دهند. تجربه کلی که با آن خواهید داشت، تجربه‌ای از شادی و اکتشافات خواهد بود. به خصوص footer و جیزهایی که در پشت درختان در حال تکاپو هستند، علاقه‌مند می‌باشم. همچنین این واقعیت را که وقتی سایت خیلی مشغول می‌شود می‌توانم علت آن را بفهمم و این به دلیل نوار تعادلی است که به سوی قسمت بالای صفحه قرار گرفته است.

 

fun website

مثال بسیار خوب دیگر از یک وب سایت که از بالا به پایین با ویژگی‌های سرگرم کننده پر شده است (ولی هم چنین این که بفهمیم هدف اصلی چیست آسان است) وب سایت Two Giraffes می‌باشد. در صفحه خانگی وب سایت یک علامت به قسمت دیوار نصب شده است که بر روی آن نوشته شده ما واسط‌های کاربری، نشاطی را تولید می‌کنیم که در پشت آن‌ها کدهای جدی وجود دارد. این به وضوح ارائه‌های کمپانی را نشان می‌دهد و در حالیست که محیط کاملاً سرگرم کننده‌ای دارد. استفاده زیاد از ویژگی‌های سرگرم کننده در یک وب سایت می‌تواند ریسک‌های زیادی به دنبال داشته باشد.

 

پیام خودتان را خاطره انگیز کنید

fun website

طراحی یک وب سایت بزرگ از پیام یا هدف آن وب سایت پشتیبانی می‌کند، هر چند ما می‌توانیم از ویژگی‌های سرگرم کننده نه تنها برای باقی گذاشتن یک تجربه خاطره انگیز، بلکه به عنوان یک پیام ماندگار استفاده کنیم. وب سایتی که برای کنفرانس Converge طراحی شده بود این موضوع را که می‌تواند لایه‌هایی را از یکدیگر جدا کند و به آزمودن محل‌های تقاطع بین طراحی، ساخت و بازاریابی بپردازد. طراحی وب سایت با استفاده از شکل دایناسور Tyrannhosaurus Rex بسیار تأثیر گذار است ولی سرگرمی وقتی شروع می‌شود که صفحه را به پایین scroll می‌کنید دایناسور باقی مامند ولی با توجه به ساختار تم "peel back" وب سایت شما سریعاً به محتوای اصلی هدایت می‌شود.

وب سایت های سرگم کننده

وب سایت Seamco's این پیام خود را با تلفیق یک انیمیشن زیبا از خط تولید بطری‌ها نشان می‌دهد. از قسمت بالای وب سایت (جایی که ساختن باطری‌ها) تا قسمت پایین (جایی که کامیون‌ها رفت و آمد های مکرری را برای رساندن بسته محصولات آغاز می‌کنند) یک وب سایت سرگرم کننده و هم خاطره انگیز خواهد بود؛ و در ضمن پیام اصلی وب سایت کاملاً به کاربر مخابره می‌شود.

 

قصه گویی و سرگرمی

fun website

راه دیگر برای رساند پیام یک وب سایت قصه گویی است هم چنین افزودن ویژگی سرگرم کننده می‌تواند تضمین کننده این باشد که داستان کاملاً به یاد خواهد ماند. وب سایت کنفرانس Combine از مکانی در "America's heartland" در ایالت ایندیانا استفاده می‌کند. برای اینکه یک داستان سرگرم کننده بیان کند در ضمن شما را مجبور می‌کند که برای دنبال کردن این داستان از قسمت بالا تا پایین وب سایت را scroll کنید. بعد یک ماشین مزرعه در حال کار کردن در زمین است که یک گوش بزرگ از ذرت در حال پمپ شدن پر از رادیو اکتیو بر قسمت وسط صفحه است جایی که ذرت رادیو اکتیوی خرابی ایجاد می‌کند. خوب من نمی‌خواهم که این داستان رو خراب کنم خود به وب سایت مراجعه کنید و شاهد باشید.

وب سایت های سرگم کننده

سایت خوب دیگری که از قصه گویی استفاده می‌کند، سایتی است که در زمینه‌ی آینده ی روشن به اشتراک گذاشتن اتومبیل می‌باشد. این وب سایت دارای پیمایشی عمودی است، شما می‌توانید از کلیدهای جهت دار صفحه کلید برای حرکت در مناظر وب سایت استفاده کنید تا درباره‌ی به اشتراک گذاشتن اتومبیل‌ها بیشتر بیاموزید. در طول این راه، ده‌ها عدد از عناصر وجود دارند که می‌توانید بر روی آن‌ها اسکرول یا کلیک کنید تا درباره‌ی آن‌ها بیشتر بدانید و یا به محتوای بیشتر دسترسی یابید. این در حالی است که پیام وب سایت به صورتی کاملاً تعاملی به کاربر انتقال می‌یابد.

 

برخی از وب سایت‌ها نمی‌توانند سرگرم کننده باشند. می‌توانند؟

من با یک شخصی که طراح وب بود درباره مزایای اضافه کردن سرگرمی به وب سایت‌هایی که آن‌ها ایجاد می‌کردند صحبت کردم. استدلال من اغلب در برابر این عمل این است که در پروژه‌های آن‌ها هیچ جایی برای تفریح نیست. بله درست این است که پروژه‌هایی وجود دارند که اضافه کردن ویژگی‌های سرگرم کننده به آن‌ها کار سختی است، ولی گاهی اوقات حتی وب سایت‌هایی که به دلیل نوع محتوایی که دارند امکان اینکه خیلی راحت بتوانند ویژگی‌های سرگرمی را اضافه کنند برایشان مشکل است، با رعایت اصولی که در مثال‌های پیشین این مقاله آمده می‌توانند خیلی تأثیر گذار تر شوند.

 

وب سایت های سرگم کننده

SlaveryFootprint.org وب سایتی است که اجازه می‌دهد تا مصرف کنندگان به چگونگی تجسم عادات مصرفی خود و ارتباط آن با زندگی روزمره در Slavery بپردازند. این وب سایت به نظر نمی‌رسد جایی باشد که ویژگی‌های سرگرمی در آن‌ها بتواند موفقیت به همراه داشته باشد، ولی اگر به همین سایت مراجعه کنید و کلید جهت دار قرمز رنگ What? را بفشارید، با تجربه‌ی جدیدی مواجه می‌شوید. به قسمت پایین صفحه که اسکرول می‌کنید، نقش‌هایی از دست‌های رنگی و کارتونی که قسمت‌های مختلف محتوای صفحه را بار گزاری می‌کنند دیده می‌شوند و این در همین حال است که پیام وب سایت به شما رسانده می‌شود. پیام با یک پرامپت با مضمون Take the survey خاتمه می‌یابد. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود که یک فرم وب ساده، به تجربه‌ای کاملاً قوی و خاطره انگیز ختم شود.

 

fun website

Fracking از بسیاری از همین تکنیک و قانون‌ها بهره می‌برد که شامل داستان گویی که پیش از این درباره‌ی آن صحبت کردیم نیز می‌شود. وب سایت از نقاشی‌ها و داستان گویی ها برای دقیق‌تر روشن کردن روند و تعاملی کردن آن استفاده می‌کند. نتیجه هم تجربه‌ای است که این پیام را به صورتی کاملاً تأثیر گذار تر از آن چه پاراگراف‌های معمولی یا گرافیک‌های ایستا نشان می‌دهند، بیان می‌کند.

مطمئناً وب سایت‌هایی هستند که حساسیت و مشکلاتی برای اضافه کردن سرگرمی در آن‌ها وجود دارد. اما به عنوان نمونه دو سایت را به شما نمایش می‌دهم که شما می‌توانید از راه حل‌های زیادی استفاده کنید برای اینکه سرگرمی را به گونه‌ی دیگری و با ایجاد یک خاطره شگفت انگیز بدون اینکه خطر مهم و جدی شما را تهدید کند پیام خود را برسانید.

طراحی برای احساس

وب سایت های سرگم کننده

در کتاب عالی Designing for Emotion نوشته Aaron Walter منافع و (و مشکلات بالقوه) طراحی عاطفی را نشان می‌دهد. این کتاب تمامی سطوح از احساسات را که شامل :صداقت، امیدواری، هیجان، شادی و حتی عشق را، پوشش می‌دهد و همچنین نمونه‌های بسیار زیادی برای بیرون کشیدن احساسات به وسیله سرگرمی استفاده شده است. انتخاب این کتاب از اول می‌تواند شرایط عالی را برای استفاده از احساس در طراحی وب سایت‌های ما به وجود آورد.

ما می‌خواهیم طراحی، یک واسط‌های کاربری قابل‌استفاده مانند پخت و پز به وسیله سرآشپز انجام دهیم. بدیهی است که ما می‌خواهیم خوراکی‌هایی با ارزش غذایی را میل کنیم اما ما نیز خواستار عطر و طعم در غذا نیز هستیم. چرا ما تنها به قابل استفاده بودن واسط‌های کاربری راضی می‌شویم، در حالی که می‌توانیم آن را هم قابل استفاده و هم لذت بخش نماییم؟

طراحی خاطره

تجربه‌ی استفاده از واسط‌های کاربری وب سایتی که فقط قابل استفاده است، چندان به یاد ماندنی‌تر از خوردن غذایی که فقط قابل خوردن می‌باشد، نیست. درست مانند یک سرآشپز که برای ایجاد یک منو که واقعاً استثنایی است. بنابراین ما باید به عنوان افراد حرفه‌ای در وب تلاش برای طراحی و توسعه وب به وسیله واسط‌هایی که فراموش نشدنی می باشند انجام دهیم. امیدوارم که این مقاله یکی از راه‌هایی را که می‌توان کمی سرگرمی در پروژه‌های در حال طراحی به وجود آورد را به شما نشان داده باشد. چه شما این طراحی جدید را با Photoshop انجام دهید و یا به ساختن قالب‌ها به وسیله HTML یا CSS بپردازید من شما را به در نظر گرفتن نمونه‌ها و درس‌های گفته شده در این مقاله تشویق می‌کنم. شما می‌خواهید یک تجربه شگفت انگیز و به یاد ماندنی را تجربه کنید؟ تلاش کنید که این پیشنهاد ساده را دنبال کنید.

شاد باشید ...

پا نوشت

طراحی سایت،  طراحی سایت اصفهان ، طراحی سایت شیراز، طراحی سایت رشت، طراحی سایت کرج، طراحی سایت مشهد، طراحی سایت یزد:: بازدید از این مطلب : 102
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : nima

 

 
ساخت اپلیکیشن و ارائه آن، با استفاده از فرم جذاب ولی بدون محتوا امکان پذیر نیست. اگر محتوای خود را بدون در نظر گرفتن نیاز مشتری و با هدف فروش، روی وب سایت خود قرار دهید، آن محتوا را، مرده تصور کنید.

Gary Marshallبرای کسب 2 میلیارد دلار، به صرف چه میزان زمانی نیاز است؟ بر اساس گفته یکی از مدیران سابق نوکیا (هوراس دیدو)، پاسخ این سؤال به کسب و کاری که در آن مشغول هستید، ارتباط دارد. در صورتی که در یک شرکت مقلد و پیرو کار می‌کنید، به 34 ماه نیاز دارید. اما در شرایطی که شرکت شما، خود به عنوان توسعه دهنده بازار، محسوب شود، این کار فقط در 31 ماه، قابل اجرا خواهد بود. www.ParsCms.com

برای مثال؛ پس از گذشت 8 سال از راه اندازی فروشگاه iTunes، رقم درآمد آن در حدود 12 میلیارد دلار تخمین زده شده است. در حالی که App store، عمری کوتاه تری دارد، با سرعت بیشتری به درآمد زایی پرداخته و گوی سبقت را از رقبای هم تراز خود ربوده است.

عوامل زیادی باعث جذابیت بازار اپلیکیشن ها می‌شود. اپلیکیشن ها، با محتوای ساده خود، تبدیل به ابزارهایی مناسب برای جلب کاربران شده‌اند. این جذابیت در پرداخت‌های ناچیز اما فراگیر، بیشتر قابل توجه است. (جایی که کاربر به سادگی اقدام به خرید کرده و به روز رسانی های لازم نیز به صورت خودکار در نرم افزار اتفاق می‌افتند). اما رخداد مهم‌تری که در این رهگذر، در حال به وقوع پیوستن است، حرکت از مرورگر به سوی محتوا می‌باشد. امروزه اپلیکیشن ها به حد قابل قبولی از موفقیت دست یافته‌اند. بطور مثال؛ اگر شما محتوای ارزشمند خود را بدون در نظر گرفتن نیاز مشتری امروز با هدف فروش، بر روی وب سایت خود قرار دهید، آن محتوا را از هم اکنون، مرده تصور کنید. اما اگر همین محتوا را درون یک اپلیکیشن خوش ساخت جا دهید، طنین جرنگ جرنگ سکه‌ها را در گوش خود خواهید شنید.

ارزش افزوده

در این میان مشکلی وجود دارد و آن ارزش افزوده ای است که در این‌گونه اپلیکیشن ها یافت نمی‌شود. چرا که این‌ها، رونوشتی از محصولات چاپی هستند، بعضاً کیفیتی پایین‌تر از منابع اصلی خود داشته و هزینه های اشتراک و دریافت آن‌ها بیشتر از نسخه های چاپی خواهد بود.

در طی سال‌های اولیه ارائه موسیقی بر روی دیسک‌های فشرده، توجه عمده منتشرکنندگان آن بر روی فرم قرار داشت و نه بر روی محتوا. اما پس از گذشت آن دوران و ارائه فرمت MP3، حقیقت برای این دسته از افراد روشن شد که محتوا در درجه اول اولویت برای مخاطبان قرار دارد. آنان به اهمیت ارزش افزوده ای که توسط این فرمت بر روی سی دی ها ایجاد شد، پی بردند. اما نتیجه ای که از آن زمان برای این صنعت مشخص شده است، ایجاد ارزش افزوده در پروژه‌هاست. در صورتی که اپلیکیشن شما نیز دارای ارزش افزوده نباشد، مخاطبین برای آن ارزشی قائل نخواهند شد.

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به   طراحی سایت   ارزان کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت   طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی  را مطالعه کنید. من به شما پیشنهاد می کنم خدمات طراحی سایت  پیام آوا را برای این کار نگاه کنید.:: بازدید از این مطلب : 95
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : nima

 

طراحان وب برای داشتن یک زندگی حرفه ای طولانی مدت، نیاز به برنامه ریزی دارند. در این رابطه، 10 نکته ای که در ذیل آمده، شما را از مرز پیکسل‌ها فراتر برده و به مسیر کار حرفه ای دراز مدت، سوق خواهد داد.
در حال حاضر شاید شما در بهترین موقعیت خود قرار داشته باشید؛ مشتریان عالی، پروژه های جذاب و یک کارنامه درخشان کاری در پرونده خود داشته باشید. اما سؤالی که در پس ذهن شما وجود دارد؛ آیا من قادرم تا مدت‌های مدید به این کار ادامه دهم؟ آیا توان کار برای 30 تا 40 سال دیگر به این شکل را دارم؟ تفکر در مورد آینده کاری برای یک طراح، می‌تواند بسیار دلهره آور و ناخوشایند باشد.

حقیقتی مبرهن این است که همیشه، طراحان وب با مهارت‌هایی بیشتر از شما وجود خواهند داشت. تعداد طراحان ماهر که در حال رقابت سختی با یکدیگر هستند، روز به روز در حال افزایش است. نیروی کاری هر ساله شاهد حضور نفرات جدید بوده است. آنان نیز دقیقاً وضعیتی مشابه شما دارند. در حقیقت، آنان نیز تشنه کار هستند.

اما نکته ای مهم که اغلب مورد توجه طراحان قرار نمی‌گیرد، «مهارت طراحی» است. در صورتی که شما در مورد دوام کار خود نگران هستید بایستی بدانید که هرچه دامنه مهارت‌های شما وسیع‌تر باشد، از موفقیت بیشتری بهره‌مند خواهید شد. پس، از هم اکنون دست به کار شده و شروع به یادگیری مهارت‌های هرچه بیشتر کنید.

www.ParsCms.com

1- علم تئوری‌ها و تاریخ شغل خود را بشناسید

کار را از شناخت اصول شروع کنید. چگونه می‌توان بدون دانستن اصول و پایه های یک علم، به درجات بالا در آن دست یافت؟ آیا تاکنون به نحوه کار قهرمانان ورزشی دقت کرده‌اید. آنان همیشه کار را با یادگیری مهارت‌های اصلی و پایه ای شروع می‌کنند. کسب مهارت در طراحی نیز، از این مقوله جدا نیست. به منظور فهم اینکه طراحی از چه تشکیل شده است، بایستی از نحوه کار آن رمز گشایی صورت گیرد. در ابتدا اگر مایلید، رشته ذهنی مخاطبین را به خود جلب کنید، بایستی، الگوهای اساسی این هنر و صنعت را فراگیرید. در صورتی که با عباراتی چون؛ تکرار، انعطاف پذیری، کنتراست، ریتم و تعادل، ناآشنا هستید، مطالعه کتب مربوطه مورد نیاز را از دست ندهید.

در صورتی که آشنایی قابل قبولی با تاریخچه طراحی دارید، بدانید که شما کتابخانه ای متحرک از انگیزه و الهام (که همان ذهن شماست) بوده و می‌توانید به موقع نیاز از آن بهره برداری نمایید. این دانش را در راه صحیح و با هدف استفاده کنید. اگر مایلید به روشی قدیمی وارد کار طراحی شوید، ابتدا از چرایی و چگونگی شکل گیری این روش اطمینان حاصل کرده و بدون اطلاع از مبدأ شکل گیری یک روش از آن استفاده نکنید.

 

2 – در تولید ایده، فردی خلاق باشید

قبل از خلق ایده به سراغ کامپیوتر نروید. ابتدا مفهومی که دربردارنده ایده شماست را به خوبی بشناسید. سپس به سراغ نرم افزار طراحی روید. ابتدا مسئله پیش روی طراحی را به خوبی برای خود تبیین کنید. از ناکامل بودن و ضعف خلاصه طرح خود هراس نداشته باشید. همیشه جای سؤال و پاسخ‌های بیشتر وجود دارد. به اندازه کافی اطلاعات خود را افزایش داده، سپس به مسئله حمله کرده و تسلط بر آن را به دست آورید.

در جلسات بارش مغزی شرکت کنید. کیفیت ایده های مطروحه در این میان مطرح نیست. تنها کمیت و تعدد مهم است . چالش‌های بزرگ را به تکه های کوچک‌تر تقسیم کنید. گاهی اوقات جلسات از این دست، در مدت 15 دقیقه، کار جلسات 2 ساعته را انجام می‌دهند. سریعاً پس از اتمام جلسه، ایده‌ها را جمع آوری کرده و در لیستی قرار دهید.

از طرح ریزی برای ایده‌هایی که قابلیت اجرا دارند، هراس نداشته باشید. آنقدر با ایده کلنجار روید تا راهکارهای انجام آن را دریابید. طرح ریزی اولیه، لازم نیست آنچنان دلچسب و زیبا از آب در آید. برخی از طراحان قبل از شروع کار با کامپیوتر، تلاش می‌کنند، تمامی موارد کوچک و بزرگ را از سر راه بردارند. بعضی دیگر به آن‌ها بی تفاوت هستند و یا با سرعت از کنار آن‌ها می‌گذرند. در کل، مروری اجمالی بر تمامی ایده های مطرح شده، بدون تمرکز زیاد بر روی آن‌ها، خط سیر بهتری به کار شما خواهد داد.

آیا به تکنیک‌های بیشتری برای استفاده بهتر از ایده‌ها نیاز دارید؟ به غیر از جلسات بارش مغزی، می‌توانید به مطالعات موردی بپردازید. در این صورت قادر خواهید بود با استفاده از تجربیات و نتایج حاصل شده در پروژه های قبلی، نتایج مطلوب‌تری از پروژه های خود داشته باشید و دامنه ایده‌ها را در برخورد با مشکلات، وسعت دهید. کمی از نرم افزارهای طراحی فاصله بگیرید. به ذهن خود اجازه دهید، با دید بازتری از صنعت طراحی به مصاف کار برود. مطالعه 3 کتاب زیر شما را در این راه یاری خواهد نمود.

3 - کار خود را بفروشید

طرح‌هایی قابل فروش هستند که، صاحبان آن‌ها بتوانند با اعتماد به نفس مثال زدنی خود، کاربران را متقاعد به خرید کنند. اگرچه مشتریان شما، یک نفر و یا گروهی 60 نفره و خبره در کار هستند، تنها کاری که از شما انتظار می‌رود، توانایی صحبت و اظهار نظر در مورد طرحتان است. سعی کنید به صحبت کردن در مورد طرح خود، عادت کنید. اهداف آن را به مشتریان متذکر شوید. ابهامات موجود را برطرف کنید. به کاربران اجازه دهید به سطح بالایی از شناخت نسبت به آن برسند. دلایل استفاده از امکانات و ابعاد مختلف فنی آن را شرح دهید.

در صورتی که شما قادر به صحبت و دفاع جانانه از طرح خود نیستید، در واقع میدان را برای دیگر رقبا خالی کرده‌اید. بنابراین با تمام توان از وقوع این موضوع جلوگیری کنید. فروش ایده‌ها با اعتماد به نفس تمام، بسیار ضروری است. در تصویر زیر، نویسنده مطلب را در حال توضیح طرحی برای همکاران خود در یکی از موزه های ایالات متحده نشان می‌دهد.

4- نویسنده بهتری باشید

در محیط‌های مجازی، نیاز به ارتباط مداوم، بسیار بیشتر از محیط‌های فیزیکی وجود دارد. تا زمانی که جرقه خرید در ذهن مشتریان شکل گیرد، شما بایستی به نوشتن برای؛ اطلاع رسانی، ترغیب و روشنگری ادامه داده و در غیاب خود آنان را به درجه مطلوبی از اطمینان برسانید.

نوشتن، نوعی خلاقیت محسوب می‌شود. هرچه بیشتر در این امر همت گمارید، بیشتر فرا خواهید گرفت. برای رفع عیوب نوشتاری خود به کارشناسان این حوزه مراجعه نمایید. سندی باولس در پُستی در وبلاگ خود توضیحات کاملی در این رابطه ارائه کرده است. با نوشتن صحیح، دانش از هم گسیخته ای که در ذهنتان موجود است را سازمان دهی کنید. کلماتی که بر روی کاغذ می‌آیند، نشانگر شخصیت نویسنده خواهند بود و فرصتی را فراهم آورده تا کاربران در غیاب او، از تجربیاتش بهره‌مند شوند. در صورتی که در حین نوشتن، قدرت تمرکزتان را از دست دهید با مشکلات زیادی روبرو خواهید بود. مطالعه، من نویسنده (IAWriter) گزینه خوبی برای رفع این مشکل است.

 

5- هم نشینی با انسان‌های ماهر

در اولین فرصت از تجربیات افراد ماهر، بهره‌مند شوید. حتی اگر آنان در گروه رقبای شما قرار دارند، فرصت هم نشینی با آنان را از دست ندهید. چرا که چیزی که در مصاحبت با آنان فرا می‌گیرید، نسبت به آنچه در 20 سال آموزش کلاسیک می‌بینید، برتر است. (Heather Shaw, web designer, California)آیا یادگیری در خلأ امکان پذیر است؟ خیر. تا وقتی با افراد ماهر سروکار نداشته باشید، چیزی نخواهید آموخت و تغییر شغل گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

در صورتی که روزی امکان کار کردن در کنار طراحان خبره را به دست آوردید، عادات و سکنات آنان را زیر نظر بگیرید. به مطالعه پروسه کاری آنان بپردازید. مطمئن باشید، نرخ رشد و پیشرفت شما به عنوان یک طراح، روبه ترقی و رشد خواهد گذاشت. چرا که شما هم اکنون، همان کاری را انجام می‌دهید که افراد موفق پیش از شما انجام داده‌اند. مطالعه هیچ کتاب، مصاحبه و یا آموزش آنلاین نمی‌تواند به اندازه این کار، برای شما موثر واقع شود.

6 – کار انفرادی / تیمی

آیا توان یکی شدن با تیم و ویژگی‌های شخصی افراد در هنگام کار تیمی در شما وجود دارد؟ در صورتی که به صورت فردی کار می‌کنید، آیا می‌توانید از تمامی مشکلات به سلامت خارج شده و خود را به نحو احسن مدیریت کنید؟ در صورت داشتن 2 قابلیت بالا، موقعیتی آرمانی نصیب شما شده است. تعداد بسیار کمی از ما، دارای چنین ساختار رفتاری هستیم. اما لازم است، هر چند با برداشتن قدم‌های کوتاه، خود را برای رسیدن به این دو سناریو آماده نماییم.

7 – درگیری‌های حرفه ای را حرفه ای حل و فصل کنید

هم عصران و افراد پس از شما، اعم از؛ کارمندان، همکاران و مشتریان چگونه در مورد شما قضاوت خواهند کرد. پروژه های کاری که به شما محول می‌شوند، شکل دهنده سابقه کاری و تاریخچه عملکرد حرفه ای شما خواهند بود. نحوه برخورد و عملکرد در دوره های مختلف کاری، شما را در رسیدن به نتایج، رهنمون خواهد کرد. پس سعی کنید پل‌های پشت سر را از بین نبرده، شهرتی نیک، از خود به یادگار گذارید.

در طول دوران کاری خود، با افرادی ملاقات می‌کنید که هیچ گاه آنان را به صورت رو در رو ندیده‌اید. ممکن است رئیس، مرئوس و یا ارباب رجوع باشند. آنچه مهم است، داشتن برخوردی محترمانه با تمامی آنان است. بهترین راه نشان دادن احترام؟ با آنان صادق باشید. در صورت داشتن نظری مخالف با نظرات آنان، سریعاً با صراحت نظر خود را بیان کنید. اما در عین حال، برخوردی احترام آمیز داشته باشید. کار، کار است. در زمان انجام کار هیچ گاه جنبه های فردی و غیر کاری را وارد تعاملات نکنید. حتی زمانی که شما متهم هستید و مورد بی احترامی قرار می‌گیرید.

وقتی دوستان در جرگه کاری شما قرار می‌گیرند، سعی کنید در انتخاب دوست، دقت زیادی داشته باشید. برای مثال؛ من، فیس‌بوک را برای ارتباط با دوستان و آشنایان خود استفاده می‌کنم. اما برای ارتباطات و تعاملات کاری با همکاران و مشتریان از توییتر بهره گیری کرده ام.

 

8- محدودیت‌های خود را بپذیرید

شاید شما در زمان کودکی، نقاشی می‌کردید. آیا این باعث می‌شود تا برای مشتریان حساس و مشکل پسند امروزی نیز نقاشی کنید؟ مشتریانی که بیش از هر چیز نگران پولی هستند که پرداخت می‌کنند. بدانید که برای انجام کارهای درست نیاز به یادگیری مهارت‌های مورد نظر ضروری است. در صورت عدم کسب این مهارت‌ها، دست به کاری بزرگ و ریسکی نزنید. لیستی از افراد ماهر و متخصص تهیه کنید و نسبت به یادگیری مهارت‌های آنان التزام داشته باشید.

نویسنده و مدیر خلاق – عکاس و کارگردان هنری – تصویر گر و طراح

در صورت قرار گرفتن در یکی از جفت‌های بالا، می‌توانید به نتیجه کار خود امیدوار باشید. داشتن مهارت‌های تجمیع شده می‌تواند شما را به پیامدهای فراتر از تصورات برساند. همراه شدن 2، 3 و یا 4 توانایی، یکدیگر را در ازدیاد کمی و کیفی نتیجه و خلاقیت کار کمک می‌کنند.

9 – برای ارتباطات خود ارزش قائل شوید (ایجاد ارتباط به جای ایجاد اتصال)

اینکه چه زمانی، شما به کار یا پروژه کاری بعدی، مشغول شوید، مشخص نیست. شانس سراغ کسانی می‌رود که شبکه ارتباطی خود را گسترش داده‌اند. افرادی که کارشان از دید شما تحسین برانگیز است، بهترین گزینه‌ها برای پیگیری ارتباطی هستند. در جایی که به شما بها داده نمی‌شود، نمانید. به دنبال فضاهایی باشید که ارزش گذاری دو طرفه وجود دارد.

10- کنجکاوی خود را از دست ندهید

در هر حال، به جستجوی تکنیک‌های جدید بپردازید. ابزارهای جدید را شناسایی کنید. قابلیت ریسک پذیری داشته باشید. شما توانایی خاص در خلق ایده و اجرای آن به دست آورده‌اید. آیا تا به حال به اینکه چگونه این کار را انجام می‌دهید، فکر کرده‌اید؟ بجای منتظر ماندن برای فرصت‌های تازه، به سوی فرصت‌ها قدم بردارید. با پردازش و بررسی توانایی‌های خود، به نحو هرچه بهتر از آن بهره برداری کنید. این کار در طول زمان، تبدیل به یک رویه شده و انجام آن برای شما دل پذیر تر خواهد بود.

مجموعه طرح‌های شما بایستی نشان دهنده و منعکس کننده علایق شما باشد. من برای جمع آوری موارد و نکات جالب از LittleSnapper استفاده می‌کنم. در مجموعه من، می‌توانید موارد متعددی همچون؛ عکس، پرینت، مدل و الگوهای متعدد طراحی وب سایت را پیدا کنید. برای جمع آوری، دسته بندی و نظم بخشی به مجموعه خود، وقت صرف کنید. پس از زمان اندکی در خواهید بافت که علایق شما به کدام سمت و سو بوده و مجموعه ای نمایشی از سلایق خود خواهید داشت. جمع آوری نکات الهام بخش در طراحی را تبدیل به بخشی از کار روز مره خود کنید. LittleSnapper، شما را در نتیجه گیری سریع‌تر، یاری خواهد کرد.

نتیجه

دنیا را بهتر بشناسید. مجلات و کتاب‌های جالب را مطالعه کنید. به تماشای فیلم‌های خوش ساخت و هوشمندانه بنشینید. در کار خوانندگان و نوازندگان توانا، دقیق شوید. به کشورهایی که فرهنگی متفاوت از شما دارند، سفر کنید و با مردم این کشورها به صحبت بنشینید. (Espen Brunborg, designer, United Kingdom)

زندگی حرفه ای مانند یک میوه نارس است که در فصل مناسب خود بایستی به سامان برسد. زندگی حرفه ای مانند نقشی در دل سنگ است، که بایستی پیش از تراش در چشم سنگ تراش نقش بسته باشد. همیشه انتخاب بر عهده شماست. تصمیم‌های زیاد و کوچکی که می‌گیرید، شما را به موقعیت بزرگ کنونی رسانده و یا در آینده خواهند رساند.

به غیر از استعدادهای خدادادی، به مهارت‌های دیگری در صنعت طراحی نیاز است. زندگی کنید. ریسک پذیر باشد و مادامی که در حال شکل دهی به «مجسمه زندگی حرفه ای» خود هستید، به یاد داشته باشید که هرچه قابلیت‌های بیشتری داشته باشید، این راه را سریع‌تر طی خواهید نمود.

 


:: بازدید از این مطلب : 102
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 تير 1399 | نظرات ()