اگر تا به حال برای سئو و بهینه سازی سایت خود تحقیق کرده باشید، مطمئناً عبارات و اصطلاحات بسیاری به گوشتان خورده است. یکی از اصطلاحات سئویی که کمتر وب سایتی به آن پرداخته است، اصطلاح انکر تکست (به انگلیسی Anchor Text) است.

بیشتر سایت های فارسی زبان در مطالب آموزش سئوی خود از انکر تکست به عنوان فاکتوری مهم در رتبه بندی یاد کرده اند و به کاربران تذکر داده اند که حتماً باید به آن توجه کنند، اما تنها تعداد کمی از این سایت ها، مقاله ای به نسبت کامل درباره انکر تکست و بهینه سازی آن منتشر کرده اند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم با انتشار این مطلب، برای همیشه از شرِ سوالات انکر تکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد، خلاصتان کنم. خب، دیگر بیایید با هم ببینیم که انکر تکست چیست...

کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می شوند را انکر تکست می گویند. انکر تکست در واقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر آن را مشاهده می کند و قادر است بر روی آن کلیک کند.

اگر مقدمۀ همین مقاله را بار دیگر مشاهده کنید، کلمه سئو با رنگ آبی مشخص شده است. در اینجا کلمه سئو، انکر تکست یا متن لینکِ ما محسوب می شود. در بیشتر سایت ها نیز لینک ها و متن شان با رنگ آبی مشخص می شوند.

برای مثال جمله زیر را مشاهده کنید:

تبلیغات در گوگل، راهکار مناسبی برای افزایش نرخ تبدیل است، اما من به شخصه سئو و بهینه سازی سایت را ترجیح می دهم.

در جملۀ بالا، دو انکر تکست مختلف برای دو URL مختلف وجود دارد. عبارت تبلیغات گوگل به آدرس اینترنتی http://www.novin.com/adwords متصل شده و عبارت سئو و بهینه سازی سایت به آدرس http://www.novin.com/seo لینک شده است.

برخی افراد Anchor Text را با نام های متنِ لینک یا عنوانِ لینک نیز می شناسند. کلمات موجود در متن یک لینک به موتورهای جستجو کمک می کنند تا موضوع فعالیت یک سایت را بهتر بشناسد.

از طریق همین متنِ لینک هاست که موتورهای جستجویِ گوگل، یاهو و بینگ تصمیم می گیرند که یک سایت را در نتایج جستجو نشان دهند.

در مثال بالا، لینک های موجود در متن به موتورهای جستجو می گویند زمانی که کاربران عبارت تبلیغات در گوگل را جستجو می کنند؛ وب سایت نوین، آدرسِ http://www.novin.com/adwords را بهترین صفحه برای جستجوی آن عبارت می داند. این اتفاق دقیقاً برای Anchor Text سئو و بهینه سازی سایت نیز تکرار می شود.

اما نکتۀ جالب اینجاست: اگر وب سایت های بسیاری با انکر تکستی واحد (یا مشابه) به یک صفحه از سایتی دیگر لینک دهند، آن صفحه به مرور به عنوان معتبرترین سایت برای آن کلمه کلیدی شناخته می شود. حتی اگر آن کلمه در محتوای آن صفحه وجود نداشته باشد!

انکر تکست در لینک

همانطور که می دانید لینک ها از طریق مجموعه ای از کدهای HTML بوجود می آیند. هنگام تجزیه و تحلیل این کدها متوجه خواهید شد که بخشی از لینک به انکر تکست نسبت داده شده است.

تصویر زیر آناتومی یک لینک را به تصویر می کشد:

انکر تکست در یک لینک

در مثال بالا، عبارت دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات اینترنتی به عنوان Anchor Text شناخته می شود.